آخرین اخبار

27. بهمن 1396 - 10:45   |   کد مطلب: 14764
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه مطرح کرد:
علت تلفات کبوتران نهالستان اسلام آبادغرب آنفلوانزا نیست
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه، علت مرگ کبوتران وحشی در اسلام‌آبادغرب را آنفولانزا ندانست و گفت: مردم نگران نباشند بررسی‌های اولیه احتمال مسمومیت غذایی و نیوکاسل را نشان می دهد.

به گزارش پاک پرس، نادر پرور گفت: پس از دریافت گزارش تلفات در کبوتران وحشی منطقه نهالستان اسلام آبادغرب، سریعا اکیپ‌های بررسی بیماری دامپزشکی به منطقه اعزام شدند.

وی افزود: پس از بررسی های لازم و انجام کالبد گشایی، علائم کلنیکی و انجام آزمایشات ملکولی خوشبختانه  که از نظر منفی بودن بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اطمینان خاطر حاصل شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در طی هفته گذشته سه مرتبه توسط آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان آزمایشات تکمیلی مربوط به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تکرار شده که در همه آنها نتیجه منفی اعلام شده است.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس علائم کالبد گشایی در درجه اول به بیماری ویروسی نیوکاسل فرم کبوتری ودر درجه دوم به مسمومیت غذایی مشکوک هستیم.

پرور با اشاره به عدم  تلفات در سایر پرندگان منطقه خاطر نشان کرد: بیماری ویروسی نیوکاسل مختص به پرندگان است و قابل انتقال به انسان نیست ولازم به ذکر است که فرم کبوتری نیوکاسل تنها در کبوتر ایجاد تلفات می کند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با اعلام اینکه امکان تشخیص قطعی بیماری نیوکاسل فرم کبوتری در استان وجود ندارد، گفت: نمونه های تلفات به سازمان دامپزشکی کشور ارسال شده که نتیجه آن تا چند روز آینده اطلاع رسانی عمومی خواهد شد.

وی به مردم اطمینان خاطر داد و گفت: مردم به هیچ وجه نگران نباشند منطقه تحت پایش مستمر اکیپ های دامپزشکی است و این بیماری قابل انتقال به انسان نیست.

مدیر کل دامپزشکی استان در ادامه گفت: با همکاری محیط زیست و ادارات ذیربط کلیه تلفات جمع آوری و به صورت بهداشتی دفن شده است و عملیات دفن بهداشتی لاشه ها تا پایان تلفات ادامه خواهد داشت.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

پیش ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و مصادف با روز هنر انقلاب اسلامی آغاز گردید.