آخرین اخبار

4. بهمن 1396 - 9:57   |   کد مطلب: 14750
قطع پای مریض تا تجویز موادمخدر توسط عطاری های غیر مجاز؛
دارو آن است که متخصص بپیچد نه آنکه عطار بگوید!
برخی ازعطاری ها که مجوزی برای تشخیص و تجویز دارو ندارند با درمانهای خودسرانه پا در کفش متخصصان داروهای گیاهی کرده و طب سنتی را با خطر بدنامی مواجه کرده اند.

به گزارش پاک پرس، به نقل از مرصاد نیوز، در اثربخشی برخی گیاهان دارویی و خواص ویژه ای که هریک دارند تردیدی نیست اما می بایست هریک از این داروها توسط فردی عالم و متخصص تجویز شود زیرا در مواردی به دلیل ابتلا فرد بیمار به برخی امراض ممکن است نوعی تداخل دارویی نیز به وجود آید که نیاز به دانش تشخیص دارد.

در حال حاضر کار برخی از عطاری ها فراتر از تجویز و فروش گیاهان دارویی است، آنان خود نوعی ضماد را برای التیام ظاهری برخی از امراض می سازند که گاهی تبعاتی جبران ناپذیر دارد؛ تبعاتی که در همین نزدیکی و در کرمانشاه نیز قربانی گرفته است. 

عطاری های غیر مجاز معضلی جدی در کرمانشاه
  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه وجود عطاری های غیرمجاز را مشکل آفرین خواند.
 
دکتر محمودرضا مرادی با بیان اینکه طب سنتی مورد احترام است، اظهار داشت: باید توجه داشت اصول درمانی باید مبتنی بر شواهد و مستندات باشد و نمی توان بدون پژوهش، بررسی های علمی و طی مراحل لازم، وارد مراحل درمان شد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بیان کرد: در پی مصرف خودسرانه دارو ممکن است عوارض جدی ایجاد یا فرصت درمان از بیمار و پزشک گرفته شود و در نتیجه درمان غیر ممکن شود.

دخالت عطاری در امور پزشک منجر به قطع پا شد

مدیر اداره نظارت بر ارزیابی فرآورده های طبی ، سنتی ، مکمل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: اخیرا در پی دخالت یک عطاری با دانش نا کافی در امور پزشک پای فردی کرمانشاهی قطع شد.

دکتر کیومرث رحیمی در گفت و گو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: اگرچه داروهای گیاهی ریشه ای تاریخی دارند و قدمت آنان به سالهای زندگی بشریت بر روی این کره خاکی می رسد اما به مرور زمان و پس از پیشرفت علم پزشکی روشهای قدیمی منسوخ و علم نیز پیشرفت کرد.

وی افزود: اینکه مصرف برخی گیاهان دارویی در بهبود برخی از امراض موثر است غیرقابل انکار است اما تعیین نوع و انتخاب آن تنها در حیطه یک متخصص است و در این میان رشته گیاهان دارویی از جمله سخت ترین رشته های تخصصی است که پس از گذرانیدن دوره عمومی نیازمند طی کردن دوره ی تخصصی پنج ساله است.

رحیمی با انتقاد از اینکه نیمی از عطاری ها مدرک زیر دیپلم دارند و فرآوری گیاهان دارویی نیز مستلزم شرایط خاص دانشی است گفت: داروهای دست ساز در مواردی بسیار خطرناک است زیرا اگر مقدار آن زیاد شود ممکن است منجر به فوت شخص مصرف کننده شود.

وی با تاکید بر اینکه عطاری ها حق عرضه فله ای گیاهان دارویی را ندارند افزود: دخالت عطاری ها در امور پزشکی جرم است زیرا آنان نمی توانند نسخه بپیچند بلکه صرفا می توانند به فروش عرقیات و برخی گیاهان بپردازند.

دکتر رحیمی خاطر نشان کرد: بسیاری از موارد دیده شده که داروهای دست ساز عطاری ها آغشته به مواد مخدر بوده، یا موردی در یکی از شهرستانهای استان منجر به قطع پای بیمار دیابتی شده همچنین پرونده شکایت از یک عطاری که فرد برای درمان نازایی مراجعه کرده بود نیز به مراجع قضایی ارسال شده است.

وی افزود: مردم تصور نکنند صرف داشتن یک مجوز عطاری دخالت عطاری ها را در امور پزشکی ممکن می کند زیرا صدور مجوز برای عطاری ها شرایط سختی ندارد اما آنان در واقع حق دخالت در نسخه پیچی و درمان را ندارند.

دکتر رحیمی عنوان کرد: در حال حاضر 160 عطاری مجوز دار و 250  عطاری غیرقانونی در سطح استان فعالیت دارند.

وی درباره آمارهای احصا شده در این باره افزود: از ابتدای سال مجموعا 600 بازرسی از عطاری ها به عمل آمده است و در این میان عرضه مواد مخدر در عطاری ها به یک معضل تبدیل شده است.

به گفته دکتر رحیمی ارزش ریالی کالاهای توقیف شده در عطاری ها، باشگاه های ورزشی، آرایشگاه های زنانه طی 9 ماه امسال به 32 میلیارد و 927 میلیون و 825 هزار ریال رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، لازم است مسئولان علاوه بر نظارت و کنترل بیشتر بر فعالیت عطاری ها و پلمپ کردن واحدهای غیر مجاز، تعرفه‌ های پزشکی را هم کاهش دهند تا بیماران برای دریافت خدمت و دارویی ارزان تر جان خود را به خطر نیندازند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

پیش ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و مصادف با روز هنر انقلاب اسلامی آغاز گردید.