آخرین اخبار

10. مهر 1396 - 10:42   |   کد مطلب: 14594
رئیس گروه میانسالان وسالمندان مرکز بهداشت کرمانشاه:
بیشترین مرگ و میرها در سنین 30 تا 70 سالگی رخ می دهد/ وجود 190هزار سالمند در کرمانشاه
رئیس گروه میانسالان وسالمندان مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: بیشترین مرگ و میرها در سنین 30 تا 70 سالگی رخ می دهد که بخش زیادی از آنان قابل مداخله هستند.
بیشترین مرگ و میرها در سنین 30 تا 70 سالگی رخ می دهد/ وجود 190هزار سالمند در کرمانشاه

به مناسبت روز جهانی سالمند و هفته ملی آن با رئیس گروه میانسالان وسالمندان مرکز بهداشت استان کرمانشاه به گفت و گو نشستیم؛

  1. شعار امسال روز سالمند چیست؟

فریبا سهرابی در گفت و گو با خبرنگار پاک پرس، با اشاره به اینکه روز نهم مهر ماه روز جهانی سالمند است که در کشور ما این مناسبت به صورت ملی و به مدت یک هفته برگزار می شود اظهار داشت: شعار جهانی امسال این مناسبت آینده ای بهتر با مشارکت سالمندان است.

  1. نامگذاری روزهای این هفته به چه نحوی است؟

 رئیس گروه میانسالان وسالمندان مرکز بهداشت استان کرمانشاه بیان کرد: به ترتیب روزهای این هفته به نام سالمند، ایثار و مقاومت، سالمند و مناسبتهای مذهبی، سالمند و سبک زندگی سالم، سالمند و امنیت اجتماعی، سالمند، ارزشهای دینی و فرهنگی، روز پدربزرگ، مادربزرگ و انتقال تجربیات  و سالمند، توانمندی و مشارکت نامگذاری شده است.

  1. سالمند به چه سنینی اطلاق می شود؟

سهرابی با تاکید بر اینکه نباید افراد با رسیدن به سن سالمندی از فعالیتهای اجتماعی دور بمانند بلکه باید الگویی برای دیگران باشند گفت: به افراد با بیش از 60 سال سن سالمند اطلاق می شود.

  1. در پایگاه ها و خانه های بهداشتی چه خدماتی به سالمندان ارائه می شود؟

وی افزود: همزمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت به طور ویژه تر خدمات بهداشتی در پایگاه های بهداشتی و خانه های بهداشت سطح روستا توسط بهورزان و مراقبین سلامت ارائه شده است به گونه ای که سالمندان مراجعه کننده با اندازه گیری قد و وزن و انجام آزمایشهای قندخون و چربی از نظر بیماری هایی نظیر فشار خون، قلبی و عروقی و دیابت مورد سنجش  قرار می گیرند.

سهرابی خاطر نشان کرد: پس از انجام آزمایش های مربوطه، سالمند خطرسنجی می شود و در صورتی که علائم ابتلا به بیماری خاصی را داشته باشد به وی هشدار داده می شود و به پزشک ارجاع خواهد شد.

  1. چه تعداد در استان داریم؟

وی با اشاره وجود 190 هزار سالمند در سطح استان افزود: علاوه بر خدمات مذکور تست غربالگری سرطان روده نیز برای سالمندان انجام می شود بنابراین همه سالمندان می توانند با مراجعه به پایگاه های بهداشتی در شهرها و خانه های بهداشت روستایی از خدمات ارائه شده بهره مند شوند.

  1. سن شایع مرگ و میر در کشور چه سنی است؟

سهرابی با بیان اینکه وزارت بهداشت درصدد کاهش نرخ مرگ و میر سنین 30 تا 70 سال است گفت: در سطح کشور و استان بیشترین میزان مرگ و میر در این سنین رخ می دهد که شماری از آنان قابل مداخله است .

  1. عمده ترین علت مرگ و میر چیست؟ و آیا قابل پیشگیری است؟

وی بیماری های قلبی-عروقی را نخستین عامل مرگ و میر دانست و افزود: پرفشاری خون، مصرف نمک و روغن جامد، چربی بالا باید در میان افراد به ویژه سالمندان کنترل و به حداقل برسد و علاوه بر داتشن رژیم غذایی مناسب طی هفته 150 دقیقه پیاده روی جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی انجام شود.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

پیش ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و مصادف با روز هنر انقلاب اسلامی آغاز گردید.