آخرین اخبار

25. آبان 1394 - 11:50   |   کد مطلب: 10317
آمادگی دستگاه ها و ارگان های مختلف در استان کرمانشاه برای مقابله با حوادث طبیعی از اهمیت زیادی برخوردار است.
خط و نشان مدیران برای حوادث طبیعی/ از شناسایی عوامل تهدید کننده تا اهمیت ارتقای لجستیک

به گزارش پاک پرس، حفظ آمادگی در برابر حوادث طبیعی از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و ... یکی از مهم ترین مسائلی است که بایستی همواره مورد توجه ارگان ها و سازمان ها قرار بگیرد.

 

همواره تهدیدهای محیطی مختلفی وجود دارد که علاوه بر شناسایی آنها، باید نسبت به ایجاد آماده باش کامل برای مقابله احتمالی با آنها اقدام شود و در این میان برنامه ریزی های دقیق امری الزامی است.

 

به همین دلیل برای اطلاع از سطح آمادگی دستگاه های خدمت رسان استان کرمانشاه، مدیران این ادارات شامل مدیریت بحران، مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی و جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار پاک پرس از برنامه ریزی های خود گفتند.

 

مهمترین عوامل تهدید کننده شناسایی شده در سطح استان کرمانشاه چیست؟

 

حسین باباجانی مدیر کل مدیریت بحران استان کرمانشاه: استان کرمانشاه استانی گسترده است و به طور طبیعی از گذشته شاهد وقوع زلزله های زیادی بوده که احتمال تکرار آن در آینده نیز می رود بنابراین کسب آمادگی در مقابله با زلزله الزامی است.

 

خشکسالی تهدید دیگری است که کشورهای منطقه خاورمیانه را تهدید می کند و سبب به بار آوردن خسارات قابل توجهی به منابع آبی، کشاورزی و سایر بخشهای مربوطه شده است. همچنین با توجه  به کوهستانی بودن و ناهمواری های این استان سیل نیز خطری در کمین است؛ البته وجود ریزگردها، صاعقه، رانش زمین، سرما، طوفان، بیماری های دامی نیز از دیگر تهدیدها است.

 

صائب مدرسی سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان کرمانشاه: بر اساس مطالعات انجام شده در طول یک قرن گذشته زلزله، سیل، تصادفات، گرد و غبار، خشکسالی، گرمازدگی و خطرات بیولوژیک مهمترین تهدیدهای محیطی استان کرمانشاه بوده اند.

 

پور حسن معاون عملیات جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه: آنچه امروز تهدید به شمار می آید قرار گیری در نوار مرزی کشوری بحران زده به نام عراق است که از هر نظر با فقر روبروست؛ اما خشکسالی و ریزگردها از جمله مهمترین تهدیدهای حاضر است که البته بارش های اخیر تا حدودی نوید بخش بوده است.

 

بر اساس پیشبینی های هواشناسی امسال میزان نزولات جوی نسبت به سال قبل وضعیت بهتری را طی می کند.

 

در کنار این تهدیدها برنامه ریزی های لازم برای پاسخگویی به حوادث احتمالی فصل سرد سال انجام شده تا با به کارگیری نیروها و تجهیزات، خسارات احتمالی را به کمترین میزان ممکن کاهش دهیم.

 

سطح آمادگی استان کرمانشاه را در مواجه با این تهدیدها چگونه ارزیابی می کنید؟

 

باباجانی: مدیریت بحران استان کرمانشاه برای مقابله با این بلایا آمادگی کامل دارد و در قالب 14 کارگروه تخصصی به برنامه ریزی و اجرای سیاستگذاری های لازم پرداخته است به گونه ای که برای مواجه با هر تهدید یک کارگروه تشکیل شده است.

 

این کارگروه ها فرآیندهای تعریف شده ای در سراسر کشور دارد و در سطح استان نیز تمام دستگاه های اجرایی در آن مشارکت دارند همچنین در این میان فرمانداری ها نیز در آماده باش کامل قرار دارند.

 

پور حسن: جمعیت هلال احمر استان در مقابله با هرگونه حادثه ای آمادگی کامل دارد و در این میان مدیریت بارندگی های اخیر موئد این آمادگی است؛ البته لازم به ذکر است این سطح آمادگی هم از نظر نیروی انسانی و هم از نظر تجهیزات است.

 

مدرسی: تعداد 347 نیرو در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمانشاه در 48 پایگاه جاده ای و شهری به صورت شبانه روزی خدمت رسانی می کنند. در کنار استقرار یک دستگاه آمبولانس در هر پایگاه، وجود دو دستگاه اتوبوس آمبولانس با ظرفیت انتقال 26 بیمار در مواقع بحران، وجود اورژانس هوایی و ارائه خدمت به استانهای همجوار گوشه ای از این آمادگی است.

 

در اختیار داشتن ناوگان موتور لانسی، تشکیل کارگروه بهداشت و درمان در سوانح غیر مترقبه و پدافند غیر عامل، فعالیت بیمارستان 50 تختی صحرایی در شهرستان جوانرود با تجهیزات کامل بیمارستانی در کنار دسترسی به دپوی خون در بیمارستانهای امام رضا(ع)، امام خمینی(ره) و آیت الله طالقانی(ره) و در شهرستانهای جوانرود، اسلام آباد غرب و صحنه نیز از دیگر تجهیزات موجود است. در اختیار داشتن اسکان های اضطراری، دسترسی به دپوی دارو و تجهیزاتی که توسط معاونت غذا و دارو تهیه شده، آماده باش اتاق EUC و اجرای طرح احیای قلبی-ریوی از جمله مهمترین آمادگی های این مرکز است.

لینک کوتاه:

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پیش ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و مصادف با روز هنر انقلاب اسلامی آغاز گردید.