آخرین اخبار

19. آبان 1394 - 11:49   |   کد مطلب: 10240
کارشناس مسئول برنامه های دیابت معاونت بهداشت و درمان استان کرمانشاه گفت: بر اساس پیشبینی های انجام شده تا سال 2035، 6.5 میلیون نفر در ایران به بیماری دیابت مبتلا می شوند.
6.5 میلیون ایرانی به دیابت مبتلا می شوند/اختصاص 9 درصد هزینه های درمان در ایران به دیابت

ویدا صنیعی در گفت و گو با خبرنگار پاک پرس، با اشاره به افزایش شیوع ابتلا به دیابت به عنوان بزرگترین اپی دمی در سالهای اخیر اظهار داشت: در سال 2014 میلادی 400 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده که پیش بینی می شود این تعداد تا سال 2035 به 592 میلیون نفر افزایش یابد.

کارشناس مسئول برنامه های  دیابت معاونت بهداشت و درمان استان کرمانشاه با بیان اینکه 80 درصد مبتلایان به دیابت را جمعیت ساکن در کشورهای کم درآمد تشکیل می دهند بیان کرد: نیمی از مبتلایان به بیماری دیابت از بیمار خود مطلع نیستند.

صنیعی گفت: سازمان جهانی بهداشت 548 میلیارد دلار برای هزینه های درمان و کنترل بیماری دیابت در نظر گرفته و در کشور ایران نیز 8.69 درصد کل هزینه های درمانی به درمان و کنترل بیماری دیابت اختصاص یافته است.

وی با اشاره به ابتلای سالیانه 79 هزار کودک به بیماری دیابت تیپ یک افزود: در کشور ایران نیز پنج میلیون نفر به بیماری دیابت تیپ دو مبتلا هستند که پیش بینی می شود تا سال 2035 این تعداد به 6.5 میلیون نفر افزایش یابد.

تغییر سبک زندگی ابتلا به دیابت را 11 سال به تعویق می اندازد

کارشناس مسئول برنامه های  دیابت معاونت بهداشت و درمان استان کرمانشاه گفت: از آنجا که دیابت تیپ دو با تغییر روش زندگی قابل پیشگیری است و مداخلات تغییر روش زندگی می تواند بروز دیابت تیپ دو را حداقل یازده سال به تاخیر بیندازد در این حوزه برنامه ریزی هایی در سطح کشور در دست انجام است.

صنیعی با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی 20 درصد موارد ابتلا به دیابت را منتفی می کند بیان کرد: کاهش وزن، رژیم غذایی کم چرب و فعالیت بدنی با شدت متوسط یا همان 150 دقیقه در طول هفته از جمله مهمترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به دیابت است.

وی افزود: بیستم الی بیست و سوم آبان ماه به نام هفته ملی دیابت نامگذاری شده و برای هر یک از این روزها شعاری در نظر گرفته شده است همچنین بیست و سوم آبان ماه مصادف با 14 نوامبر میلادی روز جهانی دیابت نام گرفته است.

کارشناس مسئول برنامه های  دیابت معاونت بهداشت و درمان استان کرمانشاه انواع دیابت را شامل تیپ یک، تیپ دو، بارداری و ثانویه اعلام و عنوان کرد: بیماری دیابت تیپ یک بیشتر در نواجوانان دیده می شود و با تغییر شیوه زندگی قابل پیشگیری نیست.

صنیعی دیابت تیپ دو را با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری دانست که به طور شامل افراد بالای 30 سال می شود و افزود: دیابت بارداری نیز ممکن است تنها محدود به دوران بارداری باشد یا پس از این دوران نیز ادامه یابد همچنین دیابت ثانویه نیز در پی ابتلا به یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود که پس از از بین رفتن بیماری مذکور دیابت نیز درمان می شود.

وی خاطر نشان کرد: پر خوری، پر نوری و پر اداری، کاهش وزن شدید، تاری دید از علائم ابتلا به بیماری دیابت است  و عوارض ابتلا به این بیماری در دو دسته زودرس و دیررس تقسیم می شود.

صنیعی با اشاره به عوارض زودرس دیابت افزود: بالا رفتن شدید قند خون به صورت ناگهانی و پایین افتادن آن  از جمله مواردی اورژانسی است که باید به طور سریع مورد رسیدگی قرار گیرد زیرا در صورت کوتاهی بیمار به کما رفته و سبب مرگ وی می شود.

کارشناس مسئول برنامه های  دیابت معاونت بهداشت و درمان استان کرمانشاه عوارض دیر رس دیابت را شامل بیماری های کلیوی، عصبی، قلبی-عروقی، سکته های مغزی، عوارض چشمی و پای دیابتی  عنوان کرد.

صنیعی خاطر نشان کرد: 80 درصد نابینایی ها در جهان به دلیل عوارض چشمی ناشی از دیابت است، همچنین عوارض کلیوی می تواند هزینه های زیادی را بر روی دست سازمانهای بیمه گر و بیماران داشته و سالیانه سبب انجام دیالیز و پیوندهای کلیه شود.

وی همچنین عوارض پای دیابتی را زمینه ساز ایجاد بیماری های عروقی دانست که در نهایت منجر به قطع عضو و معلولیت فرد می شود که باید مورد بازتوانی قرار گیرد.

 

 

لینک کوتاه:

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پیش ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و مصادف با روز هنر انقلاب اسلامی آغاز گردید.