آخرین اخبار

8. آبان 1396 - 11:27   |   کد مطلب: 14657
ضعف مدیریتی مسئولین وزارت بهداشت دولت دوازدهم سبب شد که طرح بیمه سلامت ایرانیان نیز به سرنوشت برخی دیگر از طرح های شکست خورده دولت گرفتار شود

به گزارش پاک پرس، به نقل از  شبکه اطلاع رسانی مرصاد، این روزها شاهد سرگردانی شمار زیادی از بیمه شدگان بیمه سلامت ایرانیان هستیم چرا که مراکز خصوصی از پذیرش این بیماران خودداری می کنند و درمانگاه های دولتی نیز ظرفیت پذیرش ندارند.

بیمه شدگان با پرداخت ماهیانه 20 هزار تومان کماکان تحت پوشش هستند

طاهر موهبتی، مدیر عامل بیمه سلامت ایرانیان گفت: بیمه شدگان با پرداخت ماهیانه 20 هزار تومان کماکان تحت پوشش این بیمه قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به اینکه ابلاغ جدیدی انجام نشده بلکه این امر با تاخیر ابلاغ شده افزود: کماکان روستاییان، کارکنان دولت، بهزیستی و طلاب و اقشاری که خودشان نیز مشارکت کنند می توانند به مراکز خصوصی مراجعه داشته باشند.

موهبتی با بیان اینکه این امر کف کف آانچه که قانون گذار تعیین کرده، است گفت: به استانها ابلاغ شده که بنا به تشخیص دانشگاه علوم پزشکی هرکدام که ظرفیت بخش دولتی آنان برای پذیرش بیماران سرپایی مناسب نباشد کماکان می توانند مانند قبل عمل کنند.

وی افزود: چگونه است که برخی پرداخت ماهیانه 20 هزار تومان حق بیمه را ندارند اما طی 13 سال متمادی به بخش خصوصی مراجعه کرده اند؟

البته گفته های مدیرعامل بیمه سلامت در باره همه صدق نمی کند زیرا بسیاری از مردم ضعیف جامعه به دلایلی از جمله نوبت دهی های طولانی مراکز دولتی و سطح پایین خدمات دهی آنان ناچار هستند به بخش خصوصی مراجعه کنند حتی اگر به قیمت قرض گرفتن از دیگران باشد.

قرار بر اجرای این طرح از دهم آبان ماه بوده است

بنیادی؛ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: قرار بوده که از دهم آبان ماه قرارداد دفترچه های بیمه سلامت برخی از افراد با بخش خصوصی لغو شود.

وی درباره شروع زودهنگام این اقدام افزود: برخی از پزشکان ممکن است به دلیل تاخیر در پرداختهای بیمه ها، بهانه ای بدست آورده اند که البته گلایه هایی نیز در این باره مطرح کرده اند.

5.5 میلیون نفر در کشور هم پوشانی بیمه ای دارند

طاهر موهبتی؛ مدیر عامل بیمه سلامت ایرانیان گفت: 5.5 میلیون نفر در تامین اجتماعی هم پوشانی بیمه ای دارند که نامه پیگیری وضعیت آنان در دست ابلاغ است.

وی با اشاره به اینکه بیمه سلامت ایرانیان از مشکلات شدید مالی رنج می برد افزود: از میان افراد بیمه شده سلامت اگر فردی مایل به مراجعه به بخش خصوصی است باید ماهیانه مبلغ 20 هزار تومان را بپردازد.

موهبتی گفت: حدود چهار، پنج میلیون نفر با رایگان شدن بیمه سلامت، صندوق های بیمه ای خود را تغییر دادند و تحت پوشش بیمه سلامت درآمدند؛ البته همین افراد قبلا در صندوق های بیمه ای دیگر حق بیمه پرداخت می کردند که این تغییر صندوق بیمه ای توسط آنان سبب تحمیل هزینه سه هزار میلیارد تومانی به کشور شد.

تخصیص اعتباربه بیمه سلامت با هدف حل مشکلات اورژانسی دارو

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: سازمان برنامه و بودجه  اعتباری را به صورت اورژانسی دراختیار بیمه سلامت قرار داده است.

محمد نعیم امینی فرد، گفت: درحال حاضر بیمه ها با زیان انباشته بدهی ها روبه رو هستند، بیمه سلامت علی رغم کمک های قابل توجه دولت هنوز بار سنگینی ازبدهی های انباشته سالیان قبل را دارد، درعین حال با توجه به اهمیت موضوع دارو، کمیسیون بهداشت ، وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه عزم جدی برای حل مشکلات صنعت دارو دارند.

وی تاکید  کرد:  سازمان برنامه و بودجه  اعتباری را به صورت اورژانسی دراختیار بیمه سلامت قرار داده است، امیدواریم خزانه کشور براساس تخصیص سازمان برنامه  و بودجه به طورحتم به تکالیف خود عمل کند، البته مشکلاتی درخصوص کمبود نقدینگی دربرخی شرایط وجود دارد.
مسئولان بیمه سلامت ایرانیان به دلیل اعمال تغییرات در نحوه ارائه خدمات به مجلس فراخوانده شدند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه ابهاماتی در متن ابلاغیه سازمان بیمه ایرانیان وجود دارد از بررسی جزییات آن، با حضور مسئولان این سازمان در نشست روز یکشنبه این کمیسیون خبر داد.

احمد همتی، اظهارنظر معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران مبنی بر اینکه دریافت هزینه‌های خدمات درمانی برای افرادی که از سایر کشورها به ایران مراجعه می‌کنند، بسیار پایین بوده به همین دلیل باید به این موضوع توجه ویژه‌ای شود را خلاف واقع دانست و گفت: بیمارانی که از خارج از کشور به منظور درمان به ایران مراجعه می‌کنند، هزینه‌ها را بدون بهره‌مندی از هیچ بیمه‌ای پرداخت می‌کنند و عمدتا این هزینه‌ها بر مبنای تعرفه بخش خصوصی دریافت می‌شود، بنابراین ضرورتی برای اعمال تغییرات در این خصوص وجود ندارد.

نماینده مردم سمنان درمجلس شورای اسلامی، در مورد اعمال تغییرات در نحوه ارائه خدمات بیمه سلامت ایرانیان که در پی صدور ابلاغیه‌ای تنها محدود به برخی مراکز درمانی می‌شود، ادامه داد: در ابلاغیه‌ای که سازمان بیمه سلامت ایرانیان در سایت خود ارائه داده، ابهاماتی وجود دارد، ضمن اینکه این مهم به صورت رسمی اعلام نشده است.

وی تاکید کرد: در آنچه در متن ابلاغیه بدان اشاره شده است، نحوه ارائه خدمات از سوی این بیمه به گونه‌ای بوده، که مراجعه به برخی مراکز درمانی را با مشکل مواجه می‌سازد، ضمن اینکه این یک طرح اولیه بوده و قرار بر این شده، تا در نشست روز یکشنبه کمیسیون با حضور مسئولان این سازمان، جزییات آن مورد بررسی قرار بگیرد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، یادآورشد: ما از مسئولان سازمان بیمه سلامت ایرانیان خواسته‌ایم، تا گزارش کاملی از جزییات این ابلاغیه و اهدافی که در پی آن دنبال می‌کنند را در کمیسیون ارائه دهند.

امید است این طرح دولت نیز به سرنوشت برخی دیگر از طرح ها که با توجه به اهداف سیاسی تعیین شده دارای تاریخ انقضا بودند مبتلا نشود و مسئولین سلامت به فکر سلامت مردم فقیر و کم توان جامعه باشند و این گونه استدلال نکنند که اگر فردی از روز ناچاری هزینه ای را برای مراجعه به مراکز خصوصی جور کرد وی باید از پوشش بیمه ای حذف شود.
 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

پیش ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و مصادف با روز هنر انقلاب اسلامی آغاز گردید.