آخرین اخبار

16. مهر 1396 - 12:45   |   کد مطلب: 14623
به مناسبت هفته سالمندان انجام شد
بررسی اقدامات مسئولین برای پیامبران قوم
بر اساس منابع متعدد، سالمندی سنی حساس است که باید برای بهره برداری حداکثری از آن برنامه ریزی دقیقی انجام شود.

به گزارش پاک پرس، حدیثی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) که می فرماید: الشیخ فی أهله کالنبی فی أمته؛ پیر مرد در میان قوم و قبیله خود، مانند پیامبر در میان امت است   برای تائید جایگاه والای سالمندان کافی است اما به راستی امروزه سالمندان از چنین جایگاهی در خانواده های خود برخوردارند؟

گذشته از انتقادات وارده به جایگاه فعلی سالمندان در میان خانواده ها آیا مسئولین امر آن گونه که باید و شاید شان اینان را حفظ کرده اند یا به ارتقای منزلت آنان کمک کرده اند؛ برای سلامتی و رفاه این قشر از جامعه چه اقدماتی انجام شده است؟

افتتاح یک مرکز روزانه سالمندان در جنوب شهر کرمانشاه

 

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه از افتتاح یک مرکز روزانه سالمندان در جنوب شهر کرمانشاه خبر داد.

 

دکتر امید قادری در گفت و گو با خبرنگار پاک پرس، دوره سالمندی را نیازمند برنامه ریزی دقیق دانست و اظهار داشت: امروزه شاهد رشد نرخ سالمندی در کشور هستیم.

وی از وجود 165 هزار سالمند در استان خبر داد و افزود: دبیرخانه شورای سالمندان در سطح استان فعالیت خود را آغاز کرده که درصدد به کارگیری سالمندان در کارگروه های آن هستیم.

دکتر قادری با تاکید بر اینکه نباید تنها یک نهاد وظیفه ساماندهی سالمندان را بر عهده داشته باشد افزود: همه نهادهای دولتی و خیرین باید کمک کنند تا برنامه ریزی مناسبی برای سالمندان انجام شود.

وی از وجود چهار مرکز روزانه سالمندان و پنج مرکز نگهداری شبانه روزی برای ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی، فرهنگی و توانبخشی خبر داد و افزود: برای راه اندازی مجدد بنیاد فرزانگان با ساختاری جدید نیز در تلاش هستیم.

 در کرمانشاه 190 هزار سالمند داریم

 

رئیس گروه میانسالان وسالمندان مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: در کرمانشاه 190 هزار سالمند وجود دارد.

فریبا سهرابی در گفت و گو با خبرنگار پاک پرس، با اشاره به اینکه شعار جهانی امسال هفته سالمندان، آینده ای بهتر با مشارکت سالمندان است اظهار داشت: نباید افراد با رسیدن به سن سالمندی از فعالیتهای اجتماعی دور بمانند بلکه باید الگویی برای دیگران باشند.

وی با بیان اینکه به افراد با بیش از 60 سال سن سالمند اطلاق می شود افزود: همزمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت به طور ویژه تر خدمات بهداشتی در پایگاه های بهداشتی و خانه های بهداشت سطح روستا توسط بهورزان و مراقبین سلامت ارائه شده است به گونه ای که سالمندان مراجعه کننده با اندازه گیری قد و وزن و انجام آزمایشهای قندخون و چربی از نظر بیماری هایی نظیر فشار خون، قلبی و عروقی و دیابت مورد سنجش  قرار می گیرند.

سهرابی خاطر نشان کرد: پس از انجام آزمایش های مربوطه، سالمند خطرسنجی می شود و در صورتی که علائم ابتلا به بیماری خاصی را داشته باشد به وی هشدار داده می شود و به پزشک ارجاع خواهد شد.

وی با اشاره وجود 190 هزار سالمند در سطح استان افزود: علاوه بر خدمات مذکور تست غربالگری سرطان روده نیز برای سالمندان انجام می شود بنابراین همه سالمندان می توانند با مراجعه به پایگاه های بهداشتی در شهرها و خانه های بهداشت روستایی از خدمات ارائه شده بهره مند شوند.

سهرابی با بیان اینکه وزارت بهداشت درصدد کاهش نرخ مرگ و میر سنین 30 تا 70 سال است گفت: در سطح کشور و استان بیشترین میزان مرگ و میر در این سنین رخ می دهد که شماری از آنان قابل مداخله است .

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

پیش ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و مصادف با روز هنر انقلاب اسلامی آغاز گردید.