آخرین اخبار

4. آبان 1394 - 10:09   |   کد مطلب: 10149
پروژه راه آهن از جمله پروژه هایی در کرمانشاه است که کماکان به حالت نیمه تمام باقی مانده است.
دست انداز های بی اعتبار جلوی قطار کرمانشاه/ سوزن بان های کرمانشاهی کی شاغل می شوند؟

به گزارش پاک پرس، بی مهری مسئولین کشوری از یک سو و خونسردی مسئولین استانی که وظیفه پیگیری بزرگترین پروژه استان را بر عهده دارند از سوی دیگر باعث شده است تا پروژه راه آهن غرب کشور هنوز هم نیمه تمام بماند.

 

استان کرمانشاه که در طول هشت سال جنگ تحمیلی به عنوان نقطه آغازین و پایانی جنگ آماجگاه تیرهای دشمن بود، امروزه در قبال آن رشادتها از مسئولین انتظار محرومیت زدایی دارد؛ این در حالی است که این استان روز به روز از تیررس توجه مسئولین دورتر می شود.

 

متاسفانه پروژه راه آهن غرب تنها پروژه نیمه کاره در استان کرمانشاه نیست که به این وضعیت مبتلا شده اما از آنجا که تکمیل پروژه مذکور می تواند راهگشای بسیاری از مسکلات مردم این دیار باشد توجه به آن ضروری تر به نظر می آید.

 

هیچ اعتبار عمرانی برای تکمیل پروژه راه آهن غرب تخصیص نیافته است

 

محمد ابرهیم محبی در گفتگو با خبرنگار پاک پرس، اظهار داشت: بر اساس وعده معاون اول ریاست جمهور باید پروژه راه آهن غرب در فاز ملایر-کرمانشاه در بهمن ماه امسال به بهره برداری برسد این در حالی است که این پروژه تا کنون تنها 66 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

 

نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بودجه مصوب امسال برای تکمیل پروژه راه آهن غرب 155 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است اما تاکنون هیچ گونه اعتباری تخصیص داده نشده است.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم پیگیری های جدی در این زمینه گفت: طول پروژه راه آهن غرب در فاز ملایر-کرمانشاه 175 کیلومتر است که با پیشرفت فیزیکی 66 درصد در مجموع به سه محور تقسیم شده به گونه ای که در بخش زیرسازی مسیر 81 درصد، بخش روسازی مسیر 26.5 درصد و در قسمت ساختمان و ابنیه نیز 41.7 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

ریل گذاری تنها 37 کیلومتر از 175 کیلومتر

 

نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که نگران کننده تر است ریل گذاری این پروژه بوده که تنها 37 کیلومتر از این پروژه از مجموع 175 کیلومتر است که این وضعیت با آنچه توسط  مسئولین وعده داده شده ناهمگون است.

 

دبیر مجمع نمایندگان استان کرمانشاه بیان کرد: حتی اگر بین سه تا پنج درصد اعتبار مصوب شده در سال 94 برای تکمیل پروژه راه آهن تخصیص می یافت شاید قدری امیدوار کننده تر به نظر می رسید.

 

محبی خاطر نشان کرد: پروژه راه آهن غرب از جمله نخستین پروژه های اولویت دار بوده که در سفر مقام معظم رهبری در سال 1390 به استان کرمانشاه نیز مطرح شده اما کماکان در زمره طرح های نیمه کاره قرار گرفته است.

 

پیشرفت 95 درصدی فاز نخست پروژه راه آهن غرب

مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار پاک پرس اظهار داشت: از فاز نخست پروژه راه آهن غرب ملایر-کرمانشاه به طول 270 کیلومتر، یکصد کیلومتر آن در حوزه استان کرمانشاه قرار گرفته که از نظر زیرسازی دارای 95 درصد پیشرفت فیزیکی است که در صورت تخصیص اعتبار به موقع تا پایان تیر ماه به عنوان انتهای سال مالی 94 تکمیل می شود.

 

عبدالله بهادری افزود: امسال 165 میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه تخصیص داده شده که 110 میلیون یورو آن از محل فاینانس شرکتهای خارجی است که در صورت تامین اعتبار موجبات تکمیل و بهره برداری این پروژه را ایجاد می کند.

 

 

وی افزود: همچنین فاز دوم این پروژه که محور کرمانشاه-خسروی به طول 330 کیلومتر است دارای 17 درصد پیشرفت فیزیکی است که 220 میلیون یورو آن از محل فاینانس خارجی تامین می شود که در صورت تامین به موقع اعتبار 30 ماه آینده آماده بهره برداری است البته تا کنون 10 درصد نقدینگی آن تامین شده است.

 

بهادری همجواری استان کرمانشاه با کشور عراق و استفاده از ظرفیتهای ممکن را زمینه ساز عمران و آبادانی استان کرمانشاه دانست گفت: در صورت تخصیص به موقع اعتبار این پروژه تا پایان سال 95 تکمیل می شود و گامی موثر در حمل و نقل و اقتصاد کرمانشاه خواهد بود.

 

عدم تخصیص اعتبار عمرانی به پروژه راه آهن کرمانشاه

 

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پاک پرس اظهار داشت: برای تکمیل پروژه راه آهن کرمانشاه، تاکنون هیچ اعتبار عمرانی تخصیص نیافته است.

 

علی جلیلیان بیان کرد: پروژه راه آهن کرمانشاه در وضعیت بسیار نا مطلوبی قرار گرفته این در حالی است که مسئولین بارها قول مساعدت در این حوزه را داده بودند.

 

وی افزود: امسال هیچ اعتبار عمرانی برای تکمیل راه آهن کرمانشاه اختصاص داده نشده و به طور معمول پروژه مذکور یا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده است.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

پیش ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و مصادف با روز هنر انقلاب اسلامی آغاز گردید.